reklama

Speciál

Tomáš Klus, Xavier Baumaxa či Emma Smetana - Praha Žije Hudbou je opět tady!

Foto: archiv Prima COOL

Festival Praha Žije Hudbou, svátek pouličního umění, oživí od 8. do 10. června ulice Prahy. Program letošního festivalu zahrnuje více jak 200 umělců, kteří budou vystupovat na 5 podiích, divadelní stage a 50 buskerpointech, rozmístěných po celé Praze. Cílem organizátorů je přiblížit pouliční umění široké veřejnosti, oživit atmosféru města a současně bojovat proti vyhlášce, která od loňského roku výrazně omezuje pouliční umění v ulicích Prahy. Festival bude slavnostně zahájen už ve čtvrtek 8. června v 19 hodin na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla)!

Na tři červnové dny se Praha promění v živou metropoli, podobnou Barceloně nebo Berlínu. Jediný červnový open-air v centru Prahy nabídne program plný, jak velkých jmen, tak i amatérských hudebníků. Od 8. do 10. června vystoupí na několika desítkách míst po celém městě řádově stovky umělců, včetně významných jmen české hudební scény jako Tomáš Klus, Vladimír Metra nebo Emma Smetana. Kromě mnoha koncertů  čekají ulice Prahy také vystoupení artistů a početná představení divadelních souborů. Na piazettě Národního divadla vystoupí například Bratři v tricku či Petr Nikl. Organizátoři chtějí oživit Prahu po vzoru světových metropolí jako je Brusel nebo New Orleans, kde je busking přirozenou součástí města. Na to jak by to v Praze mohlo vypadat, se můžete podívat v následujícím videu.                                 

Slavnostní zahájení festivalu již ve čtvrtek!

Slavnostního zahájení celého festivalu, které proběhne ve čtvrtek 8. června v 19 hodin na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla), se ujme dvojice mladých atletů s odvážným provazochodeckým vystoupením Slackshow. Následovat bude světová premiéra hry Zakázaná symfonie v režii Ivo Sedláčka, který si pokládá zásadní otázku: Chceme vůbec umění ve veřejném prostoru? Zakázaná symfonie nabídne rap battle doprovázený rozmanitým ruchem pražské ulice. Desítky pouličních umělců, orchestr, sbor a artisté společně vytvoří příběh, který veřejnosti představí dvě strany pohledu na busking i na současnou vyhlášku. Celý zahajovací večer zakončí od 20 hodin karnevalový Průvod za busking v čele s uskupeními Amanitas či Sense of Fire. Divadelníci, buskeři a diváci společně projdou centrem města z piazzetty přes Národní třídu, Můstek, Staroměstské náměstí, Mariánské náměstí a Mánesův most až na Kampu.

Hlavní festivalové dny – pátek a sobota

Páteční nabitý program na pěti hudebních pódiích a jedné divadelní scéně nabídne například vystoupení Xaviera Baumaxy, který odehraje svůj koncert v pátek 9. června na Karlově náměstí od 15.30 hodin. V 17 hodin na náměstí Jiřího z Poděbrad zahraje Martin E. Kyšperský v rámci žánrového programu, který připravila platforma Full Moon Forum hudebního časopisu Full Moon. Tomáš Klus vystoupí v 19 hodin na Kampusu Dejvice a ve 20:30 se na Jungmannově náměstí mohou festivaloví návštěvníci těšit na skupinu The Chancers. Doprovodný program nabídne (A)void Floating Gallery, kde budou po celý pátek a sobotu hrát DJs přímo na palubě lodi.

Sobotní program zahrnuje například vystoupení kapel Švihadlo, Abraxas, Longital, Smrtislav či I Love You Honey Bunny, kteří zahrají se speciálním hostem – zpěvačkou Emmou Smetanou. Od 19ti hodin vystoupí na Klárově také slavný písničkář Vladimír Merta. Třídenní pouliční slavnost završí sobotní afterparty v pěti pražských klubech – Chapeau Rouge, Jazz Dock, Klubovna, Nákladové nádraží Žižkov a Zázemí.

Kompletní program a informace najdete na http://www.prahazijehudbou.cz/program/.

 

Festival Praha Žije Hudbou skvěle koresponduje s letní atmosférou města. Proto neváhejte a vyrazte od 8. do 10. června do ulic Prahy!

reklama